etkin haber

127

ÇANAKKALE (Tunahan Turhan)

Gülüm: Ekonomik krizin bedeli halka ve doğaya ödetiliyor

Kaz Dağları'ndan Fırtına Vadisine, Hasankeyf'den Munzur'a ülkenin tüm köşelerindeki doğa iktidar eliyle katlediliyor. Kaz Dağları'ndaki mücadeleye katılan HDP Milletvekili Züleyha Gülüm, "Ekonomik krizin bedeli halka ve doğaya ödetiliyor. Doğayı katletmelerinin nedeni ise kendi çöküşlerini gördükçe Türkiye'nin kaynaklarını kurutarak kendilerine çıkış yolu aramak" diye konuştu.

- Salı - 13 Ağustos 2019 - 15:11
Kaz Dağları'ndaki doğa katliamına karşı Balaban mevkiindeki 'Su ve Vicdan Nöbeti' 18. günüde devam ediyor. Ülkenin dört bir yanında doğa talanına tepki göstermek için Kaz Dağları'na gelenler arasında yer alan Halkların Demokratik Partisi (HDP) İstanbul Milletvekili Züleyha Gülüm ETHA'ya konuştu. Gülüm, "'Birleşe birleşe kazanacağız' sloganının altını dolduran bir mücadele hattı örmeliyiz" dedi.
 
Gülüm, ülke coğrafyasında devlet eliyle ekolojik katliam yaşandığına dikkat çekti. Maden çalışmalarının asıl amacının, yabancı ve yandaş sermayeye rant sağlama olduğunu vurgulayan Gülüm, "Son dönemde ekonomik krizin bedeli halka ve doğaya ödetiliyor. Doğayı katletmelerinin nedeni ise kendi çöküşlerini gördükçe Türkiye'nin kaynaklarını kurutarak kendilerine çıkış yolu aramak" diye konuştu.
 
'EKOLOJİ KRİZİ YARATAN SERMAYENİN KENDİSİ'
 
İnsanın ve canlıların yaşayacağı bir ülke yoksa diğer meseleleri tartışma şansının kalmadığının altını çizen Gülüm, "Ekoloji krizi yaratan sermayenin kendisi. Sermayenin ihtiyaçlarına göre şekillenen bir yönetim anlayışı var. Doğanın katledilmesi ve insanların yaşayamaz hale gelmesi sermayenin umurunda değil, onlar için tek çıkar paradır" diye kaydetti.
 
Sermayeye karşı yürütülecek mücadelenin birleşik çizgide olması gerektiğine işaret eden Gülüm, "Birçok yerde parçalı halde direniş var. Bu parçayı tamamlayan, az önce yürüyüşte atılan birleşe birleşe kazanacağız sloganının altını dolduran bir mücadele hattı örmeliyiz. Bu olabildiği oranda mücadele başarıya ulaşacaktır" dedi.
 
'BİZİM ÜLKEMİZDE YAPTIKLARINI KENDİ ÜLKESİNDE YAPAMAZ'
 
Gülüm, Kanadalı şirketin kendi ülkesinde doğayı talan ederek böyle bir madeni çıkaramayacağını ifade etti. Kanada'da ekolojiyi korumaya yönelik yılların verdiği mücadeleyle oluşturulan yasalar olduğunu söyleyen Gülüm, "Sermaye grupları orada ihtiyaçlarını ülkeye dayatmış ama halkın mücadelesi ile oluşturulmuş yasal düzenlemeler var. Şirket bazı demeçlerinde maliyetin düşük olmasından ve yüksek karlardan bahsediyor. Tabi ki siz doğayı korumaya yönelik önlem almadığınız zaman karlılık yüksektir. Onların kar hırsı insanın ve doğanın sömürüsü üstünden yükseliyor" diye belirtti.
 
Yapılan maden sahalarının yöre halkını etkileyeceğini ve yıllarca çözülemeyecek sorunlara yol açacağını söyleyen Gülüm, "Yargının bağımsız olmadığı ülkede iktidarın 2 dudağının arasından kararlar veriliyor. Şu anki yasalara rağmen hukuksuz kararlar alınmaya devam ediyor" diye konuştu.