etkin haber

109

BALIKESİR

Marmara Adası'ndaki yangınla ilgili bir gözaltı

Yaklaşık 10 saat süren müdahale ile söndürülen Marmara Adası'nda soğutma çalışmaları sürüyor. Yangınla ilgili bir kişi gözaltına alındı.

- Salı - 13 Ağustos 2019 - 12:55
Balıkesir'in Marmara Adası'nın Mestanağa mevkisinde yaklaşık 80 hektar alanda etkili olan yangının ardından soğutma çalışması sürüyor.
 
Bölgede 110 kişiden oluşan ekiplerin helikopterler ve 50 söndürme aracıyla 10 saatlik çalışma sonucu kontrol altına alınabilen yangının çıkış nedeninin belirlenmesi çalışmaları ve hasar tespiti de devam ediyor.
 
Günün ağarmasıyla orman yangınından kaynaklanan zarar da belirginleşti. 30 kişinin dumandan etkilenerek hastaneye kaldırıldığı, 100 civarında hayvanın telef olduğu bölgede bazı araçların da yandığı görüldü.
 
BİR KİŞİ GÖZALTINA ALINDI
 
Yangına ilişkin soruşturma da devam ediyor. Evinin bahçesini temizlemesi için biriktirdiği otları yaktığı ve yangının bu nedenle çıktığı iddia edilen H.T, gözaltına alındı.
 
Marmara Adası Mestanağa mevkisinde dün öğleden sonra çıkan yangın yerleşim yerlerine sıçramış, 3 ev ve jandarma lojmanları zarar görmüştü. Yaklaşık 60 evin de tahliye edildiği yangında 4 itfaiyeci ve bazı yurttaşlar dumandan etkilenmiş, hayvanlar da telef olmuştu.
 
Türkiye genelinde dün 15'i orman 12'si de tarım alanı olan toplam 27 bölgede yangın çıktı.