Her aşamasıyla örgütlü cinayet
Her aşamasıyla örgütlü cinayet. Her aşaması politik ve ideolojik. Bu ülkede, ezene karşı, güçlü olana 'itiraz' nasıl bir karşılık buluyorsa, 'itiraz' eden kadın da bir bedelle karşılaşıyor. 'Birey'de karşılığını bulan bu durum, 'kolektif' bir durum açısından da çok farklı olmuyor. Sokağa çıkan, erkek egemen kapitalist sistemin görüngülerine her itiraz bu kez de 'erkek şiddeti'nin devlet biçimini karşısında buluyor. İç içe geçen, birbirini geliştiren, kollayan ve kadınların hayatına mal olan bu 'işbirliği'nin, tek tek karşı duruşla yıkılması, aşılması mümkün değil.
Diyarbakır’dan Davutoğlu’na: Neden susuyorsun?
Kayyum protestosunun 6’ncı gününde konuşan SKM'li Satiye Ok, Ahmet Davutoğlu’na “Neden konuşmuyorsun” diye sordu ve ekledi: “Konuşursa AKP dibinde kalır.” HDP'li vekil Garo Paylan ise, “Sessiz kalırsak, yarın TBMM’de vekiller de yok sayılırlar” uyarısında bulundu.
KESK, DİSK, TMMOB ve TTB'nin Beşiktaş'taki oturma eylemi engellendi
KESK, DİSK, TMMOB ve TTB'nin Beşiktaş'ta kayyumlara karşı yapacağı oturma eylemi polis tarafından engellendi. Bunun üzerine HDP milletvekilleri oturma eylemi gerçekleştirdi.
Av. Şen: Aile bakanı tweet atacağına cinayetleri önlesin
Kadına yönelik şiddetin günden güne arttığına dikkat çeken feminist avukatlardan Diren Cevahir Şen, devletin kadını korumak yerine şiddeti önlemesi gerektiğini kaydetti. Şen, "Aileden sorumlu bakan kadın katliamları sonrası tweet atmak yerine, kadın cinayetlerini önlesin. Boşanmak haktır. Buna rağmen kadınları aile içinde tutanlar bu cinayetin faalidir" diye konuştu.
Cumartesi Anneleri: Mücadelen de Hayrettin'in de bize emanet
Cumartesi Anneleri, geçtiğimiz hafta aralarında ayrılan mücadele arkadaşları Elmas Eren'i ve diğer mücadele arkadaşlarının ardından olduğu gibi Eren'e de, "Gözün arkada kalmasın senin de mücadelen bize emanet" sözünü verdi. Kayıp yakınları, Konca Kuriş ve tüm kayıplardan sorumlu olanların yargılanması için mücadele edeceklerini vurguladı.
Suruç Aileleri İnisiyatifi: Açıkla Davutoğlu ne uğruna öldük?
Davutoğlu’nun , "Terörle mücadele konusunda defterler açılırsa birçok insan insan yüzüne çıkamaz" açıklamasına tepkiler büyüyor. Suruç Aileleri İnisiyatifi, “7 Haziran ile 1 Kasım arası ne oldu? Biz ne için, ne uğruna bu kadar öldük” dedi.
Mazlum Ebdî: DSG'de yeniden yapılanmaya gideceğiz
DSG'de yeniden yapılanmaya gideceklerini söyleyen Mazlum Ebdî, toplantıda özgür ve birlik içinde bir Suriye'nin garantisi olacak bir askeri gücün temellerini atacaklarını söyledi. Şam'a diyalog çağrısı yapan Ebdî, "Özerk Yönetim ve DSG tanınmalı" dedi.
1 Eylül'e çağrı: Onurlu barış için sesimizi yükseltelim
HDP, Diyarbakır'da 1 Eylül Dünya Barış Günü'nünde "Onurlu barış için demokratik çözüm" mitnigi düzenleyecek. Açıklama yapan tertip komitesi, "onurlu barışın tesisi için" herkesi mitingi sahiplenmeye, sesini yükseltmeye çağırdı.
Diyarbakır’da oturma eylemi 6’ncı günde
Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi’ne kayyum atanmasına karşı HDP’lilerin başlattığı oturma eyleminin 6’ncısı Lise Caddesi’nde başladı.
'Kayyumun olduğu bir ülkede demokrasiden söz edilemez'
Van, Mardin ve Diyarbakır Büyükşehir Eşbaşkanlarının görevden alınarak yerlerine kayyum atanmasına karşı yazılı açıklama yapan DİSK, KESK, TMMOB ve TTB, "Kayyumun olduğu bir ülkede demokrasiden söz edilemez" diye belirtti.

ETHA'YI TAKİP EDİN

ETHA'da yayımlanan yazı, haber ve fotoğrafların her türlü telif hakkı Etkin Haber Ajansı Ticaret ve Limited Şirketi'ne aittir. İzin alınmadan ve kaynak gösterilmeden iktibas edilemez.