etkin haber

Arif Çelebi

 • Türkiye işçi sınıfının ikilemi: Kürtlerle birlikte özgürlük ya da burjuvaziye kölelik

  20.8.2019 09:02:29

  Kürt ulusal onuru ile Türk emekçi onuru birleşmek zorundadır. Amed, Van, Mardin belediyeleri yalnızca Kürdistan'dan değil İstanbul'dan, İzmir'den, Ankara'dan, Adana'dan, Mersin'den, Samsun'dan koparılıp alınabilir. Sınıf mücadelesinin öncelikli gündemi budur.

 • Kürtlerin bir devlete ihtiyacı var

  14.8.2019 09:07:16

  Özgür, demokratik, birleşik Kürdistan Kürtlerin hakkıdır, yine de Kürtlerin kaderini tayin hakkının ille de böyle kullanması gerekmiyor. Tam hak eşitliği temelinde, işçi emekçi meclislerine dayalı federatif birlikler iyi bir çözümdür. Türk, Fars, Arap burjuva egemenlikleri yıkılmadan, Kürdistan sömürgeci boyunduruktan kurtulmadan bu çözümlerden birinin hayat bulması mümkün değil.

 • İşgal ve sessizlik

  8.8.2019 09:40:11

  Türkiye'nin devrimci demokratik bölükleri de sessizce izliyorlar olan biteni. Dokunursak yanarız diye düşünüyorlar olsa gerek, oysa dokunmadıklarında çok daha kötü koşullara maruz kalacaklarını anlamaları gerekir. Rojava; İstanbul'dur, İzmir'dir, Ankara'dır, Diyarbakır'dır, Dersim'dir. Rojava'nın işgaline sessiz kalan İstanbul'da, İzmir'de, Ankara'da, Diyarbakır'da, Dersim'de kendini vurmuş olur.

 • S-400 ve halkın çıkarları

  22.7.2019 13:41:50

  Türkiye'de sömürgeciliğe ve şovenizme karşı mücadele etmeyenlerin emperyalizm ve faşizm karşıtlığı boş sözlerden ibarettir. Kürtlerin ulusal özgürlük mücadelesi ile birleşmeyen bir Türk "yurtseverliği"nin varacağı yer Türk ulusalcılığının şovenizm bataklığıdır, sömürgeci Türk devletinin en gerici kanadına yedeklenmektir.