etkin haber

Ziya Ulusoy

 • Direniş saldırıyı boşa çıkarırsa…

  24.8.2019 09:04:41

  Erdoğan faşizminin bu saldırısı, dünden farklı olarak kolayca amacına ulaşamayacak. Direniş bu kez yalnızca faşizmin tahkimi ve teslim alma amacını önlemekle kalmayacak, onu sarsan ve yenilgisini hızlandıran bir dönemeci alarak, halkların demokratik ve özgürlükçü geleceğini müjdeleyecek.

 • Hepimiz HDP’liyiz her yer direniş

  22.8.2019 09:15:33

  Bu mücadelenin hiçbir yerinde yılmadan, gasp edilen belediyelere halkın seçilmiş temsilcilerini tekrar yerlerine getirinceye değin sürdürmek hedeflenmeli, bunun halklarımızın özgüven ve kararlılığını çok yükselteceğini bilinmelidir. Yalnızca Kürt halkı ve demokratik devrimci güçler değil, Erdoğan faşizminden zarar gören, diktatörlüğe ve talanına karşı olan her ezilen kesimin, bu direnişe katılması gerekir.

 • İkinci İsrail: Türkiye

  17.8.2019 09:17:56

  Erdoğan ve faşizminin her renkten destekçisi, Rojava Devrimi'ne "ikinci İsrail" ve "ABD koridoru" çamuru atarak, işgalci savaşçılığı haklı göstermeye çalışıyor. Oysa "ikinci İsrail", Erdoğan faşizminin Türkiye'yi vardırmak istediği hedefidir.

 • Savaş ve faşizme karşı mücadele

  10.8.2019 09:02:55

  Erdoğan faşizmine karşı mücadele tereddütünü yerle bir edecek her çıkış nesnel olarak işgalci savaşlarına karşı da mücadele rolü oynayacaktır. Buradan hareketle savaşa karşı mücadeleye katılma tereddütünü gösterecek kesimleri antifaşist mücadelelere ve haklar mücadelesine çekmek de savaşa karşı mücadeleyi dolaylı olarak büyütecektir.

 • Erdoğan ve MGK'nin savaş histerisi

  3.8.2019 09:03:10

  Erdoğan faşizmi kitle desteğinden çözülmeye başladı. Savaş şovenizmi desteği artırmanın felaketli ama en kısa yoludur. Uzun vadede tersi sonuca yol açacak olsa da! Erdoğan Kürt düşmanlığıyla kitle desteğini yeniden artırmayı hesaplamakla kalmıyor. Burjuva muhalefeti en iyi bu yolla yanına çekerek etkisizleştireceğini de deneyle biliyor.

 • SETA çetesi

  27.7.2019 09:03:58

  Direnişi ve kitle eylemlerini sürdürerek Erdoğan faşizmi daha çok geriletilebilir, kitle desteği hızlandırılabilir. Faşizmin medyasına ve demagojisine karşı, elde kalan demokratik yayınlar daha etkili kullanılarak etkilemenin gelişen yönü demokratik güçlerin lehine daha hızlı dönüştürülebilir, dönüştürülmeli. SETA çetesi Erdoğan faşizmiyle birlikte tarihin çöp tenekesine daha hızlı gönderilmelidir.

 • SURUÇ: Kanayan yaramız hesabını soracağız

  20.7.2019 10:28:52

  Suruç'ta yitirdiğimiz 33 can, Erdoğan'ın faşist vahşetlerinde yitirdiğimiz canlar, kalbimizin derinliklerinde ve mücadelemizde sonsuza dek yaşayacaklar. Unutturursak kalbimiz kurusun.

 • S-400: Kürtlerle savaş kurtlarla dans

  18.7.2019 09:54:04

  Erdoğan faşizmi, Patriotları alamayınca S-400 hava savunma sistemini alarak, bölge hakimiyetinde rakiplerine karşı üstünlük ve emperyalistler nezdinde tercih edilmeyi sağlamaya çalışıyor. S400, ayrıca Erdoğan'ın işgalci savaşına alan açan Rusya'ya rüşvet işlevi de görüyor.

 • Havuç ve sopa

  13.7.2019 09:03:46

  Savaşa karşı barış, işgallere son verilmesi, işçilerin güncel talepleri, zindandaki tutsakların özgürleştirilmesi, kadın kırımına son verilmesi, KHK'yla tasfiye edilen memur ve akademisyenlerin geri alınmaları, demokratik, bilimsel, anadilde eğitim, vb. taleplerle kitle çalışması ve eylemleri safları büyütecek diktatörün sopasını kıracaktır.

 • Hangi nehire akmalı

  6.7.2019 09:03:24

  Başlanmalı, faşizme karşı birlik inşa edilmeli ve programı hazırlanmalı, halklarımızın özlem ve gücü birlikte yaratacağımız bu nehire akmalı.

 • G20 Osaka: Şiddetlenen rekabete rötuş tutar mı?

  4.7.2019 10:15:01

  Bir kez daha görüldü ki, kapitalizm işçi sınıfı ve ezilenler için ne göreceli iyileştirmeler yapabilecek durumda ne de savaşsız ve militarizmsiz yaşayabilecek durumda! 2017’deki G20 Hamburg zirvesini, emekçiler, gençlik ve kadınlar on binlerin militan gösterileriyle cevaplamış, Trump ve emperyalistlere karşı mücadele gününe dönüştürmüşlerdi. Osaka’da eksik olan buydu.

 • Filistin: Köleliğe 'rıza' satın alınabilir mi?

  29.6.2019 09:05:16

  Arap devletlerinin diplomasisiyle birlikte değil, ancak halkların birlikte mücadelesiyle ve özgürlük içinde birliği program edinen perspektifle, Trump-Netanyahu işgal planına ve Sünni Arap devletleri-İsrail işbirliğine karşı başarıyla mücadele edilebilir.

 • Erdoğan ve Kahraman'ın Sisi'den farkı yok

  22.6.2019 09:02:20

  Mısır'da Sisi diktatörlüğüne karşı çoğulcu demokrasi nutukları atıyorlar, ama Türkiye'de muhalefet eden partilerin vekil, lider ve üyelerini, demokratik akademisyenleri, avukatları, aydınları zindana tıkıyor, ölümle tehdit ediyorlar. Tekçiliği zirveye çıkarıyorlar ve herkesin tek şefe, Reis'e biat etmesini istiyorlar.

 • Faşizm ve 'milli' zafer

  8.6.2019 09:09:38

  Devrimin ve demokratik güçlerin, faşist eksene karşı zaferini getiren bu sloganın Erdoğan faşizmine karşı mücadeleye uyarlanmış somutu: "faşizme ve savaşa karşı mücadele"dir. Ancak bu ilkeli yol, faşizmi yenilgiye halkları iktidara götürebilir!

 • Diktatörü gerileten zafer

  1.6.2019 09:02:49

  Bir kez daha açlık grevi ölüm orucu direnişi gösterdi ki, mücadeleyle geriletilen Erdoğan faşizmi ancak bu yolla yıkılabilir.

 • Amed zindan katillerini ödüllendirme

  25.5.2019 09:31:32

  Bugün Leyla Güven öncülüğünde İmralı tecridine karşı yapılan ve başta KÖH'den tutsaklar gelmek üzere MLKP, TKP-ML ve diğer davalardan tutsakların da yeraldığı açlık grevi ve ölüm orucu direnişi, Erdoğan faşizminin uğursuz amaçlarını engelleyen, tüm zindanlarda tecriti geriletici rol oynayan, faşizme karşı cesareti yükselten işleviyle, Amed zindanında yitirdiğimiz yoldaşların anısını ve mücadelesini yaşatıyor.

 • Kayıplar ve açık vahşet ile mücadele

  18.5.2019 09:05:04

  Halklarımız, demokratik ve devrimci güçler; mücadele yoluyla kayıpları da, açık vahşeti de işgalleri de yenecek yolda ilerleyecek, dahası mücadele içinde deneyim kazanarak örgütlenmeyi, bir daha asla faşizmin gelişmemesinin halkçı iktidarı alternatifini yükseltmeyi de öğrenecekler.

 • Kolay verilen zor alınır

  11.5.2019 09:03:52

  İstanbul belediyesini kaybeden Erdoğan ve AKP, destekçileriyle birlikte YSK'nın kendi emirlerine uyması için dolap çevirirken, yine kitle eylemlerine girişmedi. Kaos ve kriz olmasın diye İmamoğlu ve Kılıçdaroğlu'nun ağzından sessizlik önerdi, 23 Haziran'ı kazanacağını iddia etti.

 • Hitler'e karşı zafer bize de yol gösteriyor

  4.5.2019 09:21:36

  8 Mayıs Hitler faşizmine ve savaşa karşı zafer günü. 8 Mayıs'ta Kızıl Ordu, Berlin'de Kızılbayrağı parlamento binasına dikerek, dünya işçi sınıfı ve özgürlüksever halklar adına zaferi ilan etti.

 • 1 Mayıs'a giderken

  27.4.2019 09:11:07

  Bu 1 Mayıs'ta, kıdem tazminatını korumak başta gelmek üzere işçilerin güncel talepleriyle, tecridi kırma ve Erdoğan faşizmine karşı özgürlük talepleri önem çıkıyor. 1 Mayıs, adına yakışır kitlesellik ve kararlılıkla direnişin odağı ve güncel uğrağı olacak. Halklarımız 1 Mayıs'ta Erdoğan faşizmine karşı meydan okuyacak, yenilgisini getiren kilometre taşlarından biri yapacaktır.